Що таке токарний верстат і якими бувають токарні верстати?
Токарний верстат по металу — верстат для обробки різанням (точінням) заготовок з металів та інших матеріалів у вигляді тіл обертання. На токарних верстатах виконують точіння та розточування циліндричних, конічних і фасонних поверхонь, нарізування різьби, підрізування і обробку торців, свердління, зенкування та розгортання отворів і так далі Заготовка одержує обертання від шпинделя, різець — ріжучий інструмент переміщається разом з санчатами супорта від ходового вала або ходового гвинта, отримують обертання від механізму подачі.
До складу токарної групи верстатів входять верстати виконують різні операції точіння: обдирання, зняття фасок, розточування і так далі
Значну частку верстатного парку складають верстати токарної групи. Вона включає, згідно класифікації ЭНИМС, дев'ять типів верстатів, що відрізняються за призначенням, конструктивною компонуванні, ступеня автоматизації та іншими ознаками. Верстати призначені головним чином для обробки зовнішніх і внутрішніх циліндричних, конічних і фасонних поверхонь, нарізання різьб і обробки торцевих поверхонь деталей типу тіл обертання з допомогою різноманітних різців, свердел, зенкеров, розгорток, мітчиків і плашок.
Застосування на верстатах додаткових спеціальних пристроїв (для шліфування, фрезерування, свердління радіальних отворів та інших видів обробки) значно розширює технологічні можливості обладнання.
Токарні верстати, напівавтомати і автомати, в залежності від розташування шпинделя, несучого пристосування для установки заготівлі оброблюваної деталі, діляться на горизонтальні і вертикальні. Вертикальні призначені в основному для обробки деталей значної маси, великого діаметру і відносно невеликої довжини. Найвідоміший токарний верстат в радянський час 16К20
Токарно-гвинторізний верстат
Завмер оброблюваної на токарному верстаті деталі
Сітчасте рифлення на циліндричної деталі
Токарно-гвинторізний верстат призначений для виконання різноманітних токарних і гвинторізних робіт із чорних і кольорових металів, включаючи точіння конусів, нарізування метричної, модульної, дюймової та пітчевих різьб.
Токарно-гвинторізний верстат
Токарно-гвинторізні верстати є найбільш універсальними верстатами токарної групи і використовуються головним чином в умовах одиничного і дрібносерійного виробництва. Конструктивна компонування верстатів практично однотипна. Основними вузлами прийнятого в якості прикладу верстата 16К20 є:
станина, на якій монтуються всі механізми верстата;
передня (шпиндельна) бабка, в якій розміщуються коробка швидкостей, шпиндель і інші елементи;
коробка подач, передавальна з необхідним співвідношенням рух від шпинделя до супорта (з допомогою ходового гвинта при нарізуванні різьби або ходового валика при обробці інших поверхонь);
фартух, у якому перетворюється обертання гвинта або валика в поступальний рух супорта з інструментом;
в пінолі задньої бабки може бути встановлений центр для підтримки оброблюваної деталі або стрижневий інструмент (свердло, розгортка тощо ) для обробки центрального отвору в деталі, закріпленої в патроні;
супорт служить для закріплення різального інструменту та повідомлення йому рухів подачі.
Супорт складається з нижніх полозка (каретки), що переміщаються по напрямних станини. По напрямних нижніх полозка переміщаються в напрямку, перпендикулярному до лінії центрів, поперечні санчата, на яких розташовується різцева каретка з резцедержателями. Різцева каретка змонтована на поворотній частині, яку можна встановлювати під кутом до лінії центрів верстата. Основними параметрами верстатів є найбільший діаметр оброблюваної деталі над станиною і найбільша відстань між центрами. Важливим розміром верстата є також найбільший діаметр заготовки, що обробляється над поперечними санчатами супорта. Токарно-гвинторізний верстат призначений для виконання різноманітних токарних і гвинторізних робіт із чорних і кольорових металів, включаючи точіння конусів, нарізування метричної, модульної, дюймової та пітчевих різьб.
Токарно-карусельні верстати
Верстати призначені для токарної обробки деталей великих габаритів. На цих верстатах можна виконувати: точіння і розточування циліндричних і конічних поверхонь, можна підрізати торці, прорізати канавки. При оснащенні верстата додатковими пристроями на них можна точити фасонні поверхні по копіру. Можна проводити фрезерування, шліфування і нарізання різьби різцем.
Основні вузли:
Стіл. На ньому знаходиться планшайба, на якій кріпиться заготовка. Дві стійки. Стояки з'єднуються порталом. З двох стійок переміщається траверса. На траверсі знаходиться два супорти. Правий супорт – револьверний супорт. Він складається з поздовжньою каретки і повзуна (переміщається вертикально). На повзуні розташована револьверна головка. В отвори револьверної головки встановлюється державки з інструментом. Револьверний супорт використовується при підрізанні торців при свердлінні отворів, іноді для обробки зовнішніх поверхонь. Другий супорт називається розточувальних супортом. Він складається з поздовжньою каретки, на якій встановлюється поворотна частина, на якій є повзун, на який встановлюється резцедержатель. Розточний супорт використовується при растачивании отворів, прорізання внутрішніх канавок і під час обробки конічних поверхонь. На правій стійці розташований бічній супорт. Він складається з поздовжньою каретки, повзуна і резцедержателя. Він призначений для обробки зовнішніх поверхонь.
Характерним розміром токарно-карусельних верстатів є діаметр планшайби. Залежно від цього розміру бувають 1 і 2-х стієчні верстати Одностійкові верстати випускаються з діаметром планшайби d ≤2000мм Двостійкові верстати випускаються з діаметром понад 2000 мм
Рухи у верстаті:
головний рух – обертання планшайби з заготівлею.
Рух подачі – переміщення супортів
Допоміжний рух – переміщення траверси. Цей рух потрібно для підведення інструменту ближче до заготівлі.
Лоботокарный верстат Лоботокарный верстат призначений для обробки лобових, циліндричних, конічних, фасонних поверхонь типу валів, труб або дисків виконаних з чавуну і сталі деталі типу дисків і фланців. У лоботокарных верстатах вісь обертання деталі розташовується горизонтально
Токарно-револьверний верстат
Токарно-револьверний верстат застосовується для обробки штучних заготовок або деталей з каліброваного прутка.
На верстаті виконуються наступні види токарної обробки: обточування, розточування, підрізка, проточка і розточування канавок, свердління, зенкування, розгортання, фасонне точіння, обробка різьб мітчиками, плашками і різцями.
Назва револьверний походить від способу закріплення різальних інструментів в барабані. Багато верстати подібного роду можуть працювати в напівавтоматичному режимі. «Програмою» є набір кулачків і кінцевих упорів, які здійснюють в потрібні моменти зупинку, вибір напряму, зміну інструмента й інші дії.
Токарно-револьверні верстати застосовують у серійному виробництві для виготовлення деталей складної конфігурації з прутків або штучних заготовок. Залежно від цього верстати діляться на пруткові і патронні
Автомат поздовжнього точіння
Автомати поздовжнього точіння використовують при виготовлення дрібних серійних деталей з холоднотягнуті, каліброваного прутка, фасонного профілю і згорнутої в бунт дроту.
Автомат може виконувати точіння різних матеріалів — від міді до легування сталей.
Переважно автомати поздовжнього точіння застосовуються у великому і масовому виробництві, але можуть бути також використані в серійному виробництві при проектуванні і виготовленні необхідної оснастки для випуску спеціальних груп деталей з максимально можливим використанням одного й того ж комплекту кулачків, затискних і подають цанг, державок і інструментів.
Пристрій токарного автомата з нерухомою шпиндельної бабки: На верхній площині станини закріплена шпиндельна бабка. На її передній площині є платік для установки спеціальних пристосувань. На задній площині бабки є хитний упор, а на верхній — вертикальний супорт. На верхній площині станини знаходяться також приводи пристосувань, привід шпинделя, або револьверної головки, приводи поперечних супортів. Токарний автомат з рухомою шпиндельної бабки називається автоматом «Швейцарського типу — Swiss type»
Управління автоматом відбувається через систему кулачків і розподільних валів, змонтованих в станині автомата. Також можлива установка систем ЧПУ з приводами подач і приводного інструмента.
Розрізняють одношпиндельні і револьверні автомати поздовжнього точіння. На відміну від одношпиндельних, револьверні автомати можу виконувати одночасно кілька різних операцій точіння для різних деталей, зафіксованих у револьверному шпинделі автомата
Многошпиндельный токарний автомат
Автомати призначені для токарної обробки складних і точних деталей з каліброваного холоднотягнутого дроту круглого, шестигранного і квадратного перерізу або з труб в умовах серійного виробництва.
На них можна виконувати: чорнове і фасонне обточування, підрізування, свердління, розточування, зенкування, розгортання, резьбонарезаніе, відрізку, накочення різьби.
Достатня потужність приводу і жорсткість конструкції забезпечують високу продуктивність. Деякі моделі можуть одночасно виконувати більш однієї операції, що серйозно підвищує продуктивність таких верстатів.
- Як купити струбцини для правильної та продуктивної роботиЯк правильно вибрати струбцину? Для чого потрібна струбцина? Як зробити струбцину самому? На ці та інші питання ми спробуємо дати відповідіПовна версія статті
- Який вибрати пилосос після ремонтуВибір будівельного пилососа. Як купити правильний пилосос.Повна версія статті